مبدل حرارتی


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مبدل حرارتی صفحه ای یکی از کار آمدترین انواع مبدل ها می باشد. که برای کاربردهای وسیعی از جمله تبادل حرارت سیال گاز به گاز ، مایع به مایع  و گاز به مایع استفاده می شود.

در این نوع مبدل ها ، سطح تبادل بین دو سیال سرد و گرم توسط صفحات پلیت ایجاد می شود.

با توجه به نوع سیال در گردش در مبدل حرارتی صفحه ای ، جنس صفحات پلیت می تواند استیل ، تیتانیوم یا نیکل باشد.

انعطاف پذیری در تغییر ظرفیت ، نگهداری آسان و تبادل حرارت بالا از جمله ویژگی های مهم این نوع مبدل ها است. تبادل حرارت بالا در مبدل حرارتی صفحه ای به دلیل وجود صفحات شیار دار می باشد که باعث می شود سیال فرصت کافی برای از دست دادن حرارت را داشته باشد .

باید توجه داشت وقتی صفحات پلیت در کنار یکدیگر قرار می گیرند ساختار لانه زنبوری در لبه ی صفحات ایجاد می شود. در این صورت سیال سرد و گرم یکی در میان از میان صفحات عبور کرده و تبادل اتفاق می افتد .

مبدل حرارتی صفحه ای نسبت به دیگر مبدل های مورد استفاده در صنعت از جمله مبدل های شل اند تیوپ حدود 80 تا 90 درصد فضای کمتری نیاز دارد و این ویژگی باعث می شود بتوان از مبدل حرارتی صفحه ای برای شرایط مختلف استفاد کرد .

از انواع مبدل حرارتی صفحه ای می توان به مبدل حرارتی صفحه ای گسکتی و مبدل حرارتی بریز اشاره کرد. در مبدل حرارتی صفحه ایی گسکتی ،مبدل از تعدادی صفحه پلیت ، گسکت و میله های نگهدارنده تشکیل شده است.

جریان سیال به وسیله لوله هدایت کننده وارد مبدل شده و بین صفحات پخش می شود . عبور سیال بین صفحات مبدل حرارتی گسکتی به وسیله واشر های گسکت کنترل می شود . بنابراین دو سیال هیچ گاه با هم مخلوط نمی شوند. هم چنین استفاده از واشر گسکت در این نوع مبدل های حرارتی صفحه ای باعث می شود که در هنگام خرابی واشرها ، سیال به بیرون نشت پیدا کرده و سریعا محل نشت مشخص شود بنابراین میتوان گفت بر اثر خرابی  واشر گسکت مبدل حرارتی دو سیال باهم هیچگاه ترکیب نمی شوند.

در مبدل حرارتی بریز ، لبه ی صفحات و قسمت های مشخصی از آنها طبق یک الگوی مشخص به یکدیگر جوش خورده است. این ساختار برای برخی از کاربرد های صنعتی مانند چیلرهای صنعتی ، باعث کاهش هزینه های نگهداری و عملکرد بهتر می شود.

با داشتن دبی جریان سیال های عبوری از مبدل حرارتی صفحه ای ، دمای ورود و خروج سیال مورد نظر، افت فشار مجاز سیال و خصوصیات فیزیکی سیال عبوری از مبدل ، می توان ظرفیت مناسب مبدل مورد نیاز را محاسبه و طراحی کرد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما صحبت کنید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم